Rodzaje filamentów do drukarek 3d

Filamenty do drukarek 3d to materiały eksploatacyjne, które wykorzystywane są do wydruku poszczególnych projektów i przedmiotów. Tak naprawdę można by je przyrównać do tonerów oraz tuszów w tradycyjnych drukarkach laserowych i atramentowych. Drukarki 3d potrzebują bowiem surowca, odpowiedniego materiału, z którego tworzone będą następnie opracowane przez nas wydruki przestrzenne. Oczywiście materiał ten nie jest całkowicie jednolity. Różni się on nie tylko kolorem, ale w dużym stopniu także właściwościami chemicznymi i fizycznymi, co wynika z różnic w składzie poszczególnych rodzajów filamentów.

                Analiza oferty poszczególnych sklepów internetowych oraz katalogów dostawców, którzy oferują na co dzień swoim kontrahentom drukarki 3d, materiały eksploatacyjne oraz innego rodzaju przedmioty pomocne przy wydruku przestrzennym, pozwala wyprowadzić jeden podstawowy wniosek. W zależności od rodzaju drukarki 3d, używanych technologii, a także przewidywanego użycia wydruku, konieczne jest zastosowanie – spośród wielu ich rodzajów na rynku – dobrze dobranego na podstawie tych czynników filamentu. Na rynku druku przestrzennego dostrzec można szereg grup, na podstawie których segregowane i filtrowane są poszczególne filamenty do drukarek 3d. Najpopularniejszymi filamentami, najczęściej wybieranymi zarówno przez amatorów druku 3d, jak też przez przedsiębiorców wykorzystujących wydruki 3d na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej są filamenty określane w branży jako PLA i ABS. Coraz częściej można też spotkać się z filamentami o odbiegających od nich właściwościach, które potrafią swoim wyglądem i cechami upodabniać się do gumy, gipsu lub drewna. Rozwój technologii powoduje też, że z roku na rok pojawiają się nowe drukarki 3d umożliwiające drukowanie przy wykorzystaniu coraz to bardziej wyszukanych materiałów eksploatacyjnych. Większość popularnych filamentów sprzedawanych jest w formie tzw. szpuli, na którą nawinięty jest materiał w postaci sznurki z określonym materiałem. Inaczej jednak niż ma to miejsce na przykład w branży tekstylnej, filamenty nawinięte na szpule nie są sprzedawane na metry, a na kilogramy. Wraz z rozwojem technologii druku przestrzennego rozwijają się jednak także i poboczne jego elementy. Dlatego też już teraz coraz głośniej mówi się o nowych rodzajach filamentów, które byłyby konfekcjonowane w zamkniętych pudełkach i wyposażone w mechanizmy informujące użytkownika o ilości pozostałego w nim jeszcze materiału.

                Jak była z kolei już wyżej mowa, najpopularniejsze filamenty do drukarek 3d nabyć można w wielu popularnych sklepach stacjonarnych i internetowych, a także bezpośrednio u producentów i dystrybutorów marek zajmujących się produkcją drukarek przestrzennych oraz materiałów eksploatacyjnych do druku. Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z drukiem 3d, warto wcześniej dowiedzieć się, który z oferowanych filamentów najlepiej spełniać będzie w naszym przypadku swoje zadanie. Z pomocą powinni też przyjść sprzedawcy, zajmujący się na co dzień w doradztwie przy wyborze tego rodzaju materiałów.

Mikołaj

Specjalista sprzedaży drukarek 3d w Polsce i na świecie. Po pracy zapalony sportowiec (pływanie).