Czy każdego stać na wydruk 3d?

Odkąd drukarki 3D stały się modne, wiele osób zastanawia się, czy stać go na druk 3D. Odpowiedź nie jest i nie będzie jednoznaczna. Dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po wydrukach w technologii przestrzennej.

Prawdą jest, że w ostatnim czasie cena drukarek spadła. Wpływ ma na to wiele czynników. Po pierwsze znacznie zwiększyło się zainteresowanie tą technologią – nie tylko zainteresowanie odbiorców, ale także producentów. Pojawiło się bardzo dużo firm, co skutkuje  konkurencyjnością, a ta z kolei powoduje, że ceny Ida w dół. Oczywiście, nie wszystkie drukarki potaniały – mówimy tu wyłącznie o sprzętach podstawowych, które nie są wykorzystywane do celów profesjonalnych. Drukarki przemysłowe wciąż mają bardzo wysokie ceny. W ich przypadku zmieniło się jedynie to, że są bardziej dostępne.

Drukarka 3D dla każdego, ale…

Drukarkę 3D może dziś zakupić niemal każdy. Jak już zostało wspomniane, podstawowe modele drukarek możemy kupić już od ok. 1,5 tys PLN. Jak na tak innowacyjną technologię wcale nie jest to dużo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wydruki nie będą idealne. Kosztowne są również filamenty, a  więc materiały wykorzystywane do druku. Jeżeli chcemy zakupić drukarkę nieco lepszą, musimy wydać od kilku tysięcy wzwyż. Czy każdego stać na wydruk 3D? Teoretycznie tak, biorąc pod uwagę dostępność i cenę drukarek, jednak patrząc realnie na ceny materiałów, wydruków, koszty powodowane pracą drukarki, poborem energii, zakupem fi lamentów oraz czasem, nadal nie jest to efektywna i tania metoda druku potrzebnych do codziennego użytku produktów. Każdy jednak może skorzystać z centrów druku, gdzie profesjonaliści zajmują się tworzeniem projektów oraz drukowaniem na zamówienie potrzebnych gadżetów. Tego typu rozwiązanie nie jest bardzo kosztowne i może skorzystać z niego każdy bez konieczności posiadania własnej drukarki! Miejmy nadzieję, że już niebawem technologia ta naprawdę będzie dostępna dla każdego z nas i ułatwi nam życie.

Mikołaj

Specjalista sprzedaży drukarek 3d w Polsce i na świecie. Po pracy zapalony sportowiec (pływanie).